Rodzaje materaców - jaki wybrać najlepiej? - Blog - Sklep internetowy - Meblezagrosze.pl

Rodzaje materaców - jaki wybrać najlepiej?

Materac to ten element łóżka, który szczególnie odpowiada za komfortowy sen. W łóżku spędza się wiele godzin, co nie pozostaje bez znaczenia dla samopoczucia w ciągu dnia. Nieprawidłowe dobranie materaca do potrzeb może skończyć się bólem kręgosłupa oraz problemami z zaśnięciem. Podpowiadamy, jakie są rodzaje materaców, czym się cechują i dla kogo sprawdzą się poszczególne typy.

Materac piankowy

Rodzaje materaców - jaki wybrać najlepiej

Zastanawiając się, jaki materac wybrać, warto wziąć pod uwagę modele piankowe, które cieszą się dużą popularnością. Można kupić je już za około 1000 złotych. Pomiędzy modelami występują różnice, które wynikają z rodzaju zastosowanego wypełnienia. W materacach piankowych stosuje się piankę poliuretanową, która jest najtańszym rozwiązaniem. Wyróżnia się także modele z pianką termoelastyczną oraz wysokoelastyczną.

Myśląc o tym, jaki materac do łóżka wybrać, warto wziąć pod uwagę model z pianką wysokoelastyczną. Pod wpływem nacisku dostosowuje się ona do kształtu ciała. Zaletą modeli z elastyczną pianką jest ich wysoka odporność na odkształcenia, a także świetna wentylacja. Dzięki tym cechom materace wysokoelastyczne służą przez wiele lat.

Materac sprężynowy

materac sprężynowy

Materace sprężynowe cieszą się największym zainteresowaniem. Modele dzieli się na bonellowe oraz kieszeniowe. Bonellami określa się sprężyny, które są wykonane z wysokiej jakości drutu, wyglądem przypominają klepsydry, a łączy się je w jeden system. Nacisk w jednym miejscu jest odczuwalny na całym materacu. Dzięki temu materac dobrze dopasowuje się do ciała i zapewnia komfort, jednak problem pojawia się, gdy chcą z niego skorzystać dwie osoby o różnej wadze.

Myśląc o tym, jaki materac do sypialni dla dwóch osób wybrać, warto wziąć pod uwagę model kieszeniowy. Składa się on z pojedynczych sprężyn, które zostały umieszczone w materiałowych woreczkach. Taka budowa sprawia, że każdy element materaca pracuje niezależnie, co oznacza, że powierzchnia reaguje na punktowy nacisk. Dzięki temu powierzchnia będzie komfortowa dla pary. Modele kieszeniowe często wyróżniają się podziałem na strefy stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, barków i szyi oraz głowy. Strefy twardości pozwalają na dopasowanie materaca do potrzeb. Materac kieszeniowy gwarantuje dobre podparcie dla kręgosłupa, dlatego sen na nim jest tak komfortowy.

Materac lateksowy

materac lateksowy

Jednym z rodzajów materacy jest lateksowy, który sprawdzi się dla osób nielubiących uczucia “zapadania się” na łóżku. Model ten wyróżnia się dużą sprężystością i szybką reakcją na ruch. Sprężysty materac lateksowy jest polecany dla alergików, ponieważ ma porowatą strukturę, a więc “oddycha”. Ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie materaca?

Ilość osób

Zastanawiając się, jaki materac wybrać, trzeba wziąć pod uwagę, czy będzie przeznaczony dla jednej osoby czy dla pary. Modele bonellowe mogą okazać się niewygodne dla par, ponieważ nacisk w jednym punkcie będzie odczuwalny na całej powierzchni. Jako materac dla dwojga lepiej sprawdzi się model kieszeniowy lub lateksowy - te rodzaje materacy zapewnią komfort również osobom, które znacznie różnią się wagą.

Waga ciała

Waga ciała to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, wybierając materac do łóżka. Ten sam model będzie wydawał się miękki dla osoby, która waży więcej niż 80 kg, a dla osoby o wadze 50 kg może okazać się twardy. To sprawia, że szukanie odpowiedniego materaca dla pary może okazać się problematyczne. Warto zastanowić się nad wybraniem dwóch oddzielnych materacy, które połączone na jednym łóżku zapewnią każdemu taki sam komfort.

Twardość materaca

Twardość materaca określa się przy pomocy litery H. H1 to model, który sprawdzi się dla osób o wadze do 60 kg oraz dzieci. Materac H2 będzie odpowiedni dla osób, które ważą 50-80 kg. H3 określa się jako modele średnio twarde. Zapewnią one komfort osobom o wadze 80-100 kg, a H4 to twarde materace, które sprawdzą się przy wadze powyżej 100 kg.

Rodzaj materaca Waga
Model H1 60 kg
Model H2 50-80 kg
Model H3 80-100 kg
Model H4 Powyżej 100 kg

Modele dwustronne

Do rodzajów materacy zalicza się też modele dwustronne, które mają zimową i letnią stronę. Strona zimowa jest średnio twarda, dlatego pozwala na zachowanie komfortu cieplnego, natomiast strona przeznaczona na lato wyróżnia się zwiększoną twardością, która umożliwia zwiększony przepływ powietrza. Strona letnia materaca może być z włókna kokosowego zapewniającego przyjemny chłód w upalne noce. Zimowa część może być wykonana z pianki termoelastycznej, która kumuluje ciepło.

Wielkość materaca

Ważna jest również wielkość materaca, a szczególnie długość. Materac powinien być co najmniej 20 cm dłuższy niż ciało, żeby zapewniał komfort podczas snu. Szerokość jest wyjątkowo ważna w przypadku materaca dla pary. Najbardziej komfortowy będzie model o szerokości 200 cm, jednak niewiele osób może pozwolić sobie na wstawienie tak dużego łóżka do sypialni. 160x200 cm to optymalny rozmiar, który pozwoli na wygodny sen, ale też zmieści się w większości pokojów sypialnych.

Pokrowiec materaca

Wybierając materac do sypialni, warto zwrócić uwagę na pokrowiec. Na ten element należy się zdecydować, żeby chronić powierzchnię spania przed zabrudzeniami. Nie zawsze bowiem prześcieradło okaże się wystarczające. Pokrowiec można uprać i w ten sposób odświeżyć materac.

Pokrowce wykonuje się z różnych materiałów, na przykład poliestru lub bawełny. Model wykonany ze sztucznego tworzywa charakteryzuje się wytrzymałością, a regularne pranie nie doprowadzi do jego rozciągnięcia. Pokrowce ze sztucznych materiałów nie zapewniają jednak doskonałej cyrkulacji powietrza, którą gwarantują modele z naturalnych tkanin. Warto wybierać spośród pokrowców wyprodukowanych zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Takie połączenie pozwala uzyskać zarówno wytrzymałość, jak i przyjemną powierzchnię oraz właściwą przepuszczalność powietrza.