Autor:
Kategorie: Style

 

Styl eklektyczny – różnorodność wariacji wnętrzarskich

Styl eklektyczny nie posiada swojej dokładnej definicji. Pozwala łączyć meble, dodatki i kolory pochodzące z różnych stylów np. wprowadzać misternie rzeźbione zabytkowe meble z widocznymi śladami użytkowania do nowoczesnych pomieszczeń czy połączyć stół w stylu klasycznym i pałacową sztukaterię z krzesłami w stylu loft o różnorodnych formach, materiałach i kolorach. Choć brzmi to dość nieprawdopodobnie to starannie przemyślane aranżacje, w których każdy element wystroju znalazł się tam nieprzypadkowo, pozwalają wyczarować niezwykłe efekty wizualne.

 

Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć chaosu i kiczu we wnętrzach eklektycznych, będzie wybór dwóch ulubionych stylów wnętrzarskich i połączenie ich w stosunku 70:30%, z których jeden będzie stanowił bazę aranżacyjną, a drugi jego dopełnienie lub subtelny kontrast. Jeśli chcemy samodzielnie urządzić nasz dom w stylu eklektycznym, musimy jednak wiedzieć, jakie elementy są charakterystyczne dla wybranych przez nas stylów.

 

Mieszanie różnorodnych materiałów

Styl eklektyczny możemy zaprosić do naszych wnętrz poprzez wybór kontrastowych materiałów, mebli i dodatków. Naturalne ciepłe materiały, takie jak drewno, len i wełna będą tworzyły ciekawe połączenie z nowoczesnym i surowym metalem, szkłem, betonem czy czerwoną cegłą. A zatem możemy wybrać wiekowy drewniany blat i połączyć go z solidnymi metalowymi nogami z wyraźnymi przetarciami i spawami lub umieścić klasyczny zegar drewniany i lustro oprawione w bogato zdobioną ramę drewnianą we wnętrzach industrialnych. Równie intrygujące zestawienie stworzą zabytkowy stół odziedziczony po babci oraz metalowe krzesła o różnym kształcie, ale jednakowym kolorze, a także surowy stół industrialny z metalowymi nogami i betonowym blatem razem z obitymi welurem pikowanymi krzesłami w stylu glamour.

 

Eklektyczna kolorystyka

Także kolorystyka może posłużyć nam jako element bazowy wnętrz w stylu eklektycznym. W takich pomieszczeniach najłatwiej pozostawić białe ściany, wybrać jasne szarości i beże czy też postawić na jeden dominujący pastelowy kolor. Unikajmy jednak intensywnych barw, jeśli do naszych wnętrz wybierzemy bogato zdobione meble i wzorzyste dekoracje, które najlepiej będą wyglądały w białych wnętrzach. Natomiast jeśli zależy nam na bardziej odważnych kolorach ścian lub wzorzystych tapetach zdecydowanie powinniśmy ograniczyć wzorzyste dodatki oraz wybrać meble o delikatniejszej minimalistycznej linii i w jasnych, neutralnych odcieniach.

 

Z drugiej strony, kolor może posłużyć jako element łączący wszystkie niepasujące do siebie przedmioty. Możemy bowiem przemalować różnokolorowe meble na ten sam kolor i zestawić je z dodatkami w podobnym odcieniu lub też postawić na kontrastujące kolory dekoracji, pamiętając, aby barwy te pasowały do siebie.

 

Popularne style, które możemy ze sobą łączyć

Istnieje kilka stylów wnętrzarskich, które z łatwością możemy połączyć z elementami innych stylów tak, aby bez większej wiedzy na temat dekoracji wnętrz otrzymać aranżacje oryginalne a przy tym eleganckie i harmonijne. Wystarczy wybrać odpowiednie meble, podstawową bazę kolorystyczną oraz uzupełnić je dodatkami, które ostatecznie dopełnią całości eklektycznej aranżacji.

 

Jeśli zdecydujemy się na nowoczesne wyposażenie, zdecydowanie postawmy na meble Forte do przedpokoju, salonu i sypialni, które odznaczają się bogactwem kolorów i oryginalnym designem. Dzięki tym solidnym i funkcjonalnym sprzętom stworzymy wnętrza, które pozostaną z nami na lata, a które jednocześnie będziemy mogli łatwo zmienić bez konieczności wymiany mebli. Z kolei meble Forte do pokoju młodzieżowego pozwolą naszym pociechom samodzielnie zaaranżować swój domowy azyl w zależności od ich szybko zmieniającego się gustu.

 

Styl skandynawski

Styl skandynawski to bardzo popularny styl wnętrzarski, który cechują jasne wnętrza, naturalne materiały, swoista elegancja i ogromna funkcjonalność, dlatego też połączymy go z niemal każdym innym stylem wnętrzarskim. Możemy stworzyć japandi, łącząc styl skandynawski oraz japoński minimalizm i harmonię z bogactwem odcieni kolorów ziemi głównie zielonego i brązu. Równie ciekawą propozycją jest połączenie stylu skandynawskiego i boho, czyli scandi boho, który rezygnuje z kolorowych rękodzieł nordyckich i artystycznej bohemy, a zamiast nich wybiera stonowane ozdoby wykonane z wikliny, rattanu, bawełny i lnu w odcieniach bieli, beżów, brązów, zieleni oraz żółci.

 

Niemniej jednak decydując się na styl eklektyczny będący połączeniem stylu skandynawskiego i innych stylów, jego bazę będą stanowiły utrzymane w jasnej, nieco chłodnej barwie, meble Forte, takie jak stoły i stoliki kawowe, proste, ale eleganckie witryny czy funkcjonalne komody Forte np. z kolekcji Maximus W 14 i Locarno. Z kolei meble Forte do przedpokoju to przede wszystkim komody i szafy Forte jedno- i dwu skrzydłowe, narożne czy z lustrem, które pozwolą wprowadzić prostotę i minimalizm stylu skandynawskiego w tych niewielkich przestrzeniach.

 

Styl industrialny

Styl industrialny kojarzy się z surowymi wnętrzami utrzymanymi w kolorystce bieli, czerni i różnych odcieniach szarości. Meble industrialne stanowią połączenie metalu, szkła i drewna, są masywne i nieco toporne w odbiorze z wyraźnymi śladami użytkowania. Zamiast nich możemy sięgnąć po nowoczesne meble Forte z kolekcji Bellevue w eleganckim połączeniu dekorów Dębu Szlachetnego i Dębu Czarnego, które wprowadzą do tych wnętrz element klasycznego luksusu. W sypialni industrialnej zjawiskowo będą wyglądały funkcjonalne szafy i komody Forte oraz łóżka z tapicerowanym pikowanymi zagłówkiem, które w połączeniu z satynową pościelą i poduszkami w kolorach turkusu, granatu, fioletu czy butelkowej zieleni wprowadzą do sypialni element stylu glamour. Dobrze też jest połączyć nowoczesne meble Forte z kolekcji Jokkaz, takie jak stoliki kawowe, szafki RTV, komody i szafy Forte będące połączeniem drewna, metalu i szkła, które nadadzą wnętrzom industrialnym bardziej klasycznego, eleganckiego wyglądu.

 

Styl industrialny możemy także połączyć ze stylem boho, wprowadzając do wnętrz dużo soczyście zielonych roślin oraz takich dodatków, jak wiklinowe i rattanowe kosze, ręcznie tkane dywany, narzuty i poszewki poduszek z afrykańskim wzornictwem koniecznie z frędzlami. Natomiast surową cegłę czy beton konstrukcyjny ścian możemy ozdobić własnoręcznie wykonanymi makramami.

 

Styl rustykalny

W stylu rustykalnym odnajdziemy naturalność i sielskość spokojnej wsi — surowo ociosane drewno, ceramiczne naczynia, miedziane garnki, ciepłe pledy i koce wykonane z wełny czy różnokolorowe rękodzieła z ludowym wzorem. Do takich wnętrz możemy wprowadzić nowoczesne meble Forte zamiast tych starodawnych, masywnych i ciężkich. Witryny, szafki RTV i komody Forte z kolekcji Trondheim to idealne meble Forte do pokoju młodzieżowego, salonu czy sypialni, ponieważ imitują one bogaty rysunek słojów i sęków naturalnego drewna, a dzięki czarnym metalowym nóżkom i uchwytom, nadają lekkości i elegancji wnętrzom w stylu rustykalnym. Z kolei funkcjonalne komody i szafy Forte to idealne meble Forte do przedpokoju, które wyglądem nawiązują do stylistyki wyposażenia wykonanego z naturalnego drewna, jakie można znaleźć w domach w stylu wiejskim. Eklektyczne aranżacje rustykalne dopełni nowoczesny sprzęt czy niklowane dodatki i ozdoby.

 

Kto pokocha styl eklektyczny?

Styl eklektyczny to wprost wymarzona propozycja dla osób odważnych i kreatywnych, które nie podążają za utartymi ścieżkami, a tworzą własne. Coraz częściej wybierają go ludzie młodzi, otwarci i spontaniczni, którzy myślą kreatywnie i nieszablonowo. Zdecydowanie też pokochają go osoby, które nie lubią nudy i coraz postanawiają częściowo lub całkowicie odmienić swoje wnętrza. Eklektyzm to także idealne rozwiązania dla osób, które wprost uwielbiają wyszukiwać na targach staroci prawdziwe perełki i przemycać je do swoich wnętrz, tworząc oryginalne aranżacje pozbawione tandety i kiczu. Styl ten będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych, które do końca nie wiedzą, w jakiej estetyce chcieliby urządzić swoje wnętrza.

 

Styl eklektyczny bardzo łatwo wprowadzić w przestronnych wnętrzach, które dają większe możliwości aranżacyjne. Niemniej jednak wybierając odpowiednie meble Forte do przedpokoju lub małej sypialni oraz kilka drobnych, ale charakterystycznych dla danego stylu dodatków, również możemy uzyskać satysfakcjonujące efekty. Styl ten to doskonała propozycja dla młodzieży. Odważna baza kolorystyczna oraz stonowane nowoczesne meble Forte do pokoju młodzieżowego pozwolą młodym ludziom stworzyć przestrzeń funkcjonalną i komfortową, którą jednocześnie będą mogli szybko i łatwo zmienić w zależności od ich stale zmieniających się gustów.

 

Podsumowanie

Styl eklektyczny, choć pozwala na łączenie rozmaitych kolorów, materiałów, faktur i mebli, nie należy do najłatwiejszych. Aby uniknąć przypadkowego miszmaszu, warto wybrać dwa style wnętrzarskie, z których główny będzie stanowił 70%, a dodatkowy 30% — pozwoli to zachować harmonię i spójność kompozycyjną tych wnętrz. Styl eklektyczny możemy w prosty sposób zaprowadzić do naszych domów, zestawiając ze sobą nowoczesne meble Forte ze staroświeckim meblami znalezionymi na targu staroci. Jednak styl eklektyczny ma różne oblicza, dlatego z powodzeniem możemy łączyć niemal każdy styl wnętrzarski z dekoracjami, kolorami i dodatkami charakterystycznymi dla innych stylów. Pamiętajmy jednak, że to wymaga od nas podstawowej wiedzy o tych stylach oraz starannego planowania przestrzeni, aby wyczarować wnętrza oryginalne i zaskakujące, ale przytulne i harmonijne.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

919,00 zł 663,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 872,13 zł
  • Wyprzedaż!
669,00 zł 635,22 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 567,65 zł
  • Promocja!

Zostaw komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.