Autor:
Kategorie: Style

 

Styl orientalny – fascynacja wschodnią egzotyką

Przymiotnik orientalny pochodzi od łacińskiego rzeczownika oriens, który oznacza: wschód słońca i wschód jako kierunek świata. Jako styl wnętrzarski określa aranżacje wnętrz wzorowane na kulturze i tradycji Dalekiego i Bliskiego Wschodu. A zatem jego cechą charakterystyczną jest bogactwo inspiracji płynących z takich krajów jak Arabia Saudyjska, Maroko, Egipt, Iran, Tunezja, Indie, Chiny, Tajlandia, Wietnam, Korea czy Japonia. Choć styl orientalny daje sporo możliwości aranżacyjnych, warto skupić się na konkretnym regionie i z rozmysłem łączyć różne kolory, materiały i dodatki. Dzięki temu zamiast chaotycznych i kiczowatych aranżacji otrzymamy odprężające i zaskakujące wnętrza urządzone ze smakiem.

 

Styl orientalny swoją popularność przeżywał już w XIX wieku, kiedy to wraz z rozwojem transportu Europejczycy zaczęli poznawać odległe zakątki i kulturę krajów Wschodu. Powrócił do łaski w latach 80. XX wieku — wraz z rosnącym zainteresowaniem wschodnimi religiami starano się przenosić orientalne wnętrza na grunt europejski, choć najczęściej dość nieudolnie. Obecnie miłośnicy tego stylu czynią to o wiele lepiej, świadomie wybierając poszczególne elementy orientalnego wystroju i łącząc je z europejskimi estetykami.

 

Styl orientalny w domu – zacznijmy od kolorów

Styl orientalny to przede wszystkim cała paleta różnorodnych barw - zarówno tych bardziej krzykliwych, jak i neutralnych. Ponieważ czerpie on z tradycji i kultury krajów z różnych regionów geograficznych, możemy go wprowadzić do naszych wnętrz w wielu odmianach. Styl orientalny wzorowany na kulturze chińskiej będzie obfitował w żywe czerwienie oraz czernie i złoto uzupełnione brązami i beżami. Inspiracje pochodzące z Indii uwielbiają czerwienie, fiolety, żółcie i pomarańcze. Wnętrza arabskie to połączenie krwistej czerwieni, zielni w wielu odmianach, błękitów i pomarańczy. Natomiast jeśli zależy nam na bardziej stonowanej palecie barw, warto zaczerpnąć z kultury japońskiej, w której króluje monochromatyczna kolorystyka i barwy związane z ziemią - brązy, zielenie, szarości i beże.

 

Niemniej jednak w każdej z tych odmian dużą rolę odgrywa złoto widoczne w połyskliwych dodatkach, a także meble w różnych odcieniach brązu. W przestronnych wnętrzach możemy postawić na intensywne barwy wszystkich ścian, jednak w małych pomieszczeniach lub tych, w których chcemy osiągnąć stonowaną i mniej przytłaczającą aranżację, wystarczy pomalować jedną ze ścian na intensywny odcień, zaś resztę utrzymać w bieli lub beżach.

 

Orientalne motywy i wzory

Styl orientalny to nie tylko wiele barw, ale także bogactwo wzorów i motywów widocznych na ścianach, tkaninach, dywanach czy poszewkach poduszek. Bardzo popularnym motywem jest buddyjska mandala, czyli harmonijne połączenie koła i kwadratu, oraz Paisley - kształt łzy zakręconej u węższego końca, popularny w krajach Bliskiego Wschodu. Z pomocą przyjdą też marokańskie mozaiki i koniczyny oraz rozmaite wzory roślinne, które możemy odnaleźć w bardziej wysublimowanych japoński aranżacjach orientalnych i nie tylko. Wzorzyste tapety możemy zastosować na wszystkich ze ścian lub też jedynie na jednej z nich. Doskonale też będą wyglądały motywy mandali, Paisley czy koniczyn w formie naklejek na ścianę lub fototapet.

 

Meble Forte dla wnętrz w stylu orientalnym

Meble w stylu orientalnym to sprzęty wysokiej jakości głównie w odcieniach ciemnego brązu, które doskonale prezentują się na tle ścian w każdym kolorze. W odważnych aranżacjach chińskich, arabskich czy indyjskich mogą to być meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak palisander.

 

Meble Forte do przedpokoju, salonu i sypialni w nowoczesnym wydaniu stylu orientalnego

Do domów i mieszkań urządzonych w stylu orientalnym możemy wybrać wysokiej jakości meble Forte z dekorem dębu czarnego i dębu szlachetnego tekstowego z delikatnym nadrukiem, które prezentuje kolekcja Jacky. Doskonałą propozycją będą również solidne łóżka, funkcjonale szafy i pojemne komody Forte z kolekcji Trass, które prezentują się niezwykle szlachetnie i elegancko - zarówno w bardziej nowoczesnych, jak i tradycyjnych odsłonach stylu orientalnego. Dobrym wyborem będą także meble Forte do przedpokoju z kolekcji Dreamer, w której odnajdziemy pojemne i funkcjonale przesuwne szafy Forte w ciemnym odcieniu dębu o niebanalnym dekorze.

 

Meble do pokoju młodzieżowego, salonu i sypialni w japońskiej odsłonie stylu orientalnego

Z kolei dla bardziej stonowanych wnętrz w stylu japońskim możemy wybrać meble Forte z kolekcji Saint Topez będące idealnym połączeniem ciepłego dekoru Dąb Sangallo oraz połyskujących blatów i frontów w kolorze białym. Tego rodzaju sprzęty idealnie uzupełnią harmonijne nieco minimalistyczne wnętrza urządzone w stylu japońskiego orientu, a przy tym będą doskonale korespondowały ze ścianami w kolorze beżów, szarości i zieleni, wprowadzając nutę szlachetniej elegancji. We wnętrzach japońskich równie dobrze sprawdzą się meble Forte z kolekcji Locarno w kolorze szarym przełamane bardziej wyrazistą strukturą dekoru Dąb Nelson. Są to eleganckie witryny, ławy, komody i szafy Forte, które wprowadzają harmonię do wnętrz oraz zmiękczają ich geometrię dzięki zaokrąglonym krawędziom frontów.

 

Dodatki w różnych odmianach stylu orientalnego

Skoro wiemy już, jakie kolory mebli Forte wybrać do stylu orientalnego, pora przyjrzeć się dodatkom, które nadadzą ostateczny rys i charakter tym wnętrzom.

 

Odważne Chiny

W chińskiej odmianie stylu orientalnego warto postawić na gliniane wazy i misy, wiklinowe kosze oraz papierowe lampiony. Dobrym pomysłem będzie wstawienie do wnętrz papierowych parawanów z kwiatowym motywem, za których pomocą podzielimy przestrzeń i zapewnimy sobie nieco intymność np. w sypialni. W chińskiej kulturze duże znaczenie mają wizerunki smoka, ryb i ptaków czy symbol Yin Yang w formie wzorów na ścianach lub mosiężnych figurek.

 

Kolorowe Indie

Jeśli stawiamy na stylistykę wnętrz wzorowaną kulturą Indii, doskonale sprawdzą się w nich misternie rzeźbione latarnie i lampy wykonane z kolorowego szkła, gliniane naczynia, koce i narzuty obszyte kolorowymi koralikami, figurki przedstawiające bóstwa, kolorowe puzderka czy drewniane skrzynie. Idealne będą też ozdoby będące połączeniem czarnego połyskliwego lakieru z elementami złota i czerwieni.

 

Ciepła i przytulna Arabia Saudyjska

A stylu arabskim idealnie sprawdzą się ażurowe żyrandole oraz lampy ustawione na podłodze, które ocieplą te wnętrza i nadadzą im orientalnego charakteru. Tutaj też znajdziemy przeróżne przedmioty wykonane z masy perłowej, wzorzyste i ręcznie tkane dywany, ciężkie zasłony w oknach i gobeliny na ścianach obowiązkowo z ozdobnymi frędzlami.

 

Spokojna Japonia

Z kolei w japońskich odmianach orientu liczy się prostota i minimalizm, dlatego też odpowiednimi dodatkami w tych wnętrzach będą gliniane misy i wazony w odcieniach ziemi o nieregularnej fakturze, żywe zielone kwiaty, takie jak aukuba, fatsja, palma, bambus czy drzewko bonsai. Na ścianach powinny znaleźć się ozdobne wachlarze i grafiki przedstawiające motywy z japońskiej kultury.

 

Jak nadać ostateczny szlif wnętrzom w stylu orientalnym?

We wnętrzach chińskich, indyjskich i arabskich zdecydowane powinny znaleźć się podłogi wykonane z ciemnego drewna egzotycznego, takiego jak palisander, wenge czy merabu lub z rodzimego dębu o ciemnobrązowej nasyconej barwie. Podłoga w stylu orientalnej Japonii zdecydowanie powinna być utrzymana w jasnych, ciepłych lub neutralnych barwach najlepiej wykonana z bambusa, lub z jasnych odmian polskich gatunków drzew - sosny i świerku. We wnętrzach tych równie istotne są inne elementy wykończenia wykonane z naturalnych materiałów, takie jak drewniane drzwi, bambusowe i drewniane rolety oraz drewniane okiennice.

 

Nie zapominajmy przy tym, że kultura orientu przesycona jest intensywnymi zapachami, które rozprowadzają kadzidła i patyczki zapachowe oraz zapachowe świece umieszczone w mozaikowych kominkach lub ustawione na bogato zdobionych mosiężnych świecznikach. Najważniejsze aromaty orientu to połączenie nut korzennych, cytrusowych, drzewnych, kwiatowych, pieprznych oraz wanilii i piżma.

 

Dla kogo sprawdzi się styl orientalny?

Styl orientalny jest dość wyrazisty i nie każdemu przypadnie do gustu. Zdecydowanie jednak wybiorą go osoby zakochane w kulturze i estetyce Wschodu, które nie boją się nasyconych, intensywnych barw oraz odważnych połączeń mebli, dodatków i materiałów. Bogactwo i przepych dekoracyjny pozwoli im wówczas przenieść się w świat „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Wnętrza przesycone mocnymi wyrazistymi zapachami orientu mnóstwem świec i lampionów odnajdziemy także w chińskiej i japońskiej odmianie stylu orientalnego, które spodobają się miłośnikom umiarkowanego minimalizmu i sztuki ludowej.

 

Podsumowanie

Styl orientalny obecnie przeżywa swój mały renesans i coraz częściej w różnych odmianach gości w polskich domach. Z jednej strony, cechuje go bogactwo intensywnych kolorów i przepych dekoracji wykonanych z ceramiki, kolorowego szkła i koralików czy masy perłowej, z drugiej — minimalizm objawiający się w kolorystycznym monochromatyzmie i niewielkiej ilości dodatków wykonanych z bambusa, gliny i mosiądzu w wydaniu japońskim. Styl ten tworzą także wysokiej jakości meble utrzymane w ciemnych odcieniach brązu, które pozwolą nieco złagodzić ekstrawagancki wystrój tych wnętrz swoim subtelnym, eleganckim i prostym designem. Zdecydowanie styl ten pokochają osoby zafascynowane kulturą Wschodu, które nie boją się odważnych połączeń i bogactwa bijącego z tych wnętrz na każdym kroku.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

999,00 zł 948,55 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 999,00 zł
  • Promocja!
2 799,00 zł 2 657,65 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2 799,00 zł
  • Promocja!
529,00 zł 502,29 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 529,00 zł
  • Promocja!
529,00 zł 502,29 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 448,86 zł
  • Promocja!
189,00 zł 179,46 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 160,37 zł
  • Promocja!

Zostaw komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.