Autor:

Dąb lancelot — co to jest?

Dąb lancelot sam w sobie nie jest jeszcze gotowym produktem. Jest to jedynie nazwa konkretnej struktury używanej do produkcji płyt laminowanych. Jego wzór jest bardzo zbliżony do naturalnego dębu z zachowaniem najbardziej charakterystycznych i surowych elementów. Jeśli chodzi o kolor, ma on ciepłe, miodowe wybarwienie, dzięki czemu doskonale komponuje się z ciemnymi kolorami, takimi jak np. czerń, zieleń czy burgund, ale również z bielą. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z elementami betonowymi oraz kamiennymi.

Ze względu na stonowaną kolorystykę i strukturę bardzo zbliżoną do drewna dębowego, dąb lancelot będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na stworzeniu jak najbardziej naturalnego efektu.

Dąb lancelot — wykorzystanie

Materiał ten możemy wykorzystać w wielu przestrzeniach naszego domu czy mieszkania. Płyty laminowane są bardzo wytrzymałe, przez co świetnie sprawdzają się w prawie każdym pomieszczeniu. Bardzo często używa się go do produkcji blatów kuchennych, ponieważ jest to materiał wytrzymały i odporny na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia. W kuchni materiał jest bardzo narażony na działanie różnych czynników — czy to wody, czy ciepła. Z tego względu należy wybierać takie blaty, które poradzą sobie w ciężkich warunkach i nie będą ulegały szybkiemu zniszczeniu. Właśnie dlatego dąb lancelot doskonale sprawdzi się w tym pomieszczeniu i zapewni nam naturalny, drewniany wygląd, z gwarancją dużej wytrzymałości.

Materiał jest także bardzo dobrym wyborem w przypadku frontów szafek — zarówno w kuchni, jak i łazience. Jego uniwersalność pozwala na naprawdę wiele możliwości zastosowania. Możemy go użyć w połączeniu z innymi kolorami frontów, np. z szarością, ale również „solo”. Jednym z najczęściej wykorzystywanych pomysłów na połączenie dębu lancelot z inną kolorystyką, jest wykonanie frontów górnych szafek właśnie z tego materiału, a dolnych z użyciem innej, jednolitej kolorystyki — szarości lub bieli. Zapewnia to fajny kontrast i oddziela od siebie dwa poziomy przechowywania.

Coraz częściej dąb lancelot wykorzystywany jest także do produkcji mebli oraz ozdób naściennych takich jak lamele. Jest to świetny pomysł na zaaranżowanie wolnych przestrzeni — zarówno na ścianach, jak i w pomieszczeniach.

Dąb lancelot — wady i zalety

Tak jak każdy materiał, dąb lancelot posiada swoje mocne i słabe strony. Nie zmienia to faktu, że na każdy z tych aspektów należy spojrzeć indywidualnie, ponieważ może się okazać, że coś, co zostanie wspomniane jako wada, nie będzie dla Ciebie wielkim kłopotem.

Zacznijmy więc może od tych negatywnych cech, bo ich jest zdecydowanie mniej. Przede wszystkim główną i największą wadą jest fakt, iż dąb lancelot to w całości materiał sztuczny — zarówno sama struktura, jak i materiał, na którym jest umieszczana, jest wytwarzany od początku do końca przez człowieka. Pomimo tego, że jest on produkowany w taki sposób, aby być jak najbardziej zbliżony do naturalności, nigdy nie zastąpi czystego drewna.

Kolejna sprawa łączy się poniekąd z pierwszą, ponieważ ze względu na fakt, iż dąb lancelot powstaje wskutek produkcji przez człowieka, nie zawsze to wykonanie będzie idealne. Chodzi tutaj konkretnie o to, że w przypadku użycia tego materiału do blatu kuchennego, złe zabezpieczenie krawędzi może powodować wybrzuszenia i pęcznienie. Z tego powodu warto znaleźć zaufanego producenta i zamówić wysokiej jakości blat.

Tutaj kończymy z wadami i będziemy mówić o pozytywnych aspektach wykorzystania dębu lancelot w przestrzeniach mieszkalnych. Przede wszystkim należy wspomnieć o cenie, która w stosunku do jakości jest raczej niska. Będzie to zdecydowanie tańsza alternatywa niż np. lite drewno, którego cena znacznie przewyższa koszty zakupu płyty dąb lancelot.

Co więcej, jego uniwersalność, o której wspominaliśmy już wyżej, pozwala na wiele sposobów wykorzystania. Możemy go zastosować zarówno w kuchni, jak i w łazience czy salonie — wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy i co chcemy z niego otrzymać. Dąb lancelot świetnie sprawdzi się w przypadku frontów szafek, blatów i lameli. Naturalne drewno nie pozwoliłoby nam na użycie go w tak wielu przestrzeniach — nie jest ono tak odporne na uszkodzenia.

Na tym etapie warto wspomnieć o tej wytrzymałości, o której tak wiele już pisaliśmy wyżej. Sam materiał, który zostanie dobrze zabezpieczony i wykonany, jest bardzo trwały i nie ulega szybkiemu zniszczeniu. Woda ani ciepło nie są mu straszne, dzięki czemu nie musimy się martwić o specjalną pielęgnację czy narażanie na czynniki zewnętrzne.

Z czym łączyć dąb lancelot?

Bardzo często zastanawiamy się, z czym łączyć konkretne materiały, które wykorzystujemy w mieszkaniach — czy lepiej będą kontrastować z barwami jasnymi, czy ciemnymi? Najlepiej jest zdobyć wzorniki każdego z nich i zestawić ze sobą jeszcze przed ostateczną decyzją.

Dąb lancelot, ze względu na swoją kolorystykę, która jest raczej ciepła i miodowa, będzie się doskonale łączyć z bielą, beżem i szarością — może to dotyczyć samego koloru ścian, ale także frontów szafek kuchennych, do których chcemy dopasować odpowiedni odcień blatu.

To, na co warto uważać, to aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu rodzajów płyt laminowanych, ponieważ każda z nich ma inny kolor i różni się także rodzajem usłojenia. Zdecydowanie lepiej postawić na konkretny rodzaj takiej struktury i łączyć z jednolitymi kolorami. Jeśli więc decydujemy się na dąb lancelot w kuchni na blacie, to lepiej nie wybierać frontów z dębu rustykalnego.

Czym jest płyta laminowana?

Wyżej wspomnieliśmy, czym jest dąb lancelot, ale czym tak naprawdę jest płyta laminowana? Jest to rodzaj płyty meblowej — najczęściej MDF lub płyty wiórowej — której laminowanie polega na pokrywaniu jej żywicą. Cały ten proces opiera się na wprasowywaniu w powierzchnię płyty meblowej materiału dekoracyjnego. Co ciekawe, to właśnie laminat sprawia, że cała płyta staje się odporna na wszelkie uszkodzenia.

Czym różni się płyta MDF od płyty wiórowej?

Pomimo tego, że obie wykorzystywane są do produkcji płyt laminowanych, zachodzą pomiędzy nimi pewne różnice.

Płyta MDF wykonywana jest ze sprasowanej i rozwłóknionej masy drzewnej. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i łatwością w formowaniu, dzięki czemu może być wykorzystywana do produkcji mebli. Pokrycie jej laminatem dodatkowo wpływa na zwiększenie wytrzymałości na czynniki zewnętrzne.

Płyta wiórowa produkowana jest już w trochę inny sposób, ponieważ wytwarzana jest z wiórów drzewnych, które są ze sobą połączone żywicą. Takie płyty sprasowywane są w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. W porównaniu z płytą MDF, jest to materiał nieco tańszy, ale nie jest taki łatwy w obróbce i elastyczny.

Nie ma więc tutaj wyboru pomiędzy lepszym a gorszym — wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem konkretnego materiału oraz tego, jaki mamy budżet. Tanie nie znaczy gorsze — może akurat komuś nie będzie zależało na wysokiej elastyczności, a komuś innemu na oszczędności. Pamiętajmy, aby każdy wybór dostosowywać do indywidualnych potrzeb.

Czy warto kupować meble laminowane?

Dąb lancelot jest wykorzystywany do produkcji mebli, ale dlaczego warto takie meble kupować? Przede wszystkim są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, przez co możemy je zastosować w każdym pomieszczeniu, bez obaw o zniszczenia. Dodatkowym atutem dla osób, które poszukują ciekawych pomysłów na aranżację wnętrz, jest fakt, iż płyty laminowane dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na dobranie dla siebie odpowiedniej propozycji. Laminat odporny jest również na częste czyszczenie i środki chemiczne, dzięki czemu nie trzeba stosować specjalnych specyfików do jego pielęgnacji. Meble laminowane mogą służyć więc wyjątkowo długo, nie ulegają bowiem łatwo uszkodzeniom mechanicznym: zadrapaniom lub ścieraniu.

Meble laminowane do każdego wnętrza — hit czy kit?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, płyty laminowane są na tyle uniwersalnym materiałem, że nadają się do produkcji nie tylko mebli do salonu, ale również mebli kuchennych czy łazienkowych. Meble laminowane doskonale sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, ale również tradycyjnym. W pierwszym przypadku będziemy wybierać te, które są jaśniejsze w swojej kolorystyce i świetnie komponują się z bielą i beżem. Jeśli zależy nam na tradycyjnym wyglądzie pomieszczenia, zdecydowanie lepszą opcją będą meble swoim wyglądem bardziej zbliżone do drewna. W takim wypadku będą to raczej cieplejsze odcienie brązu z ciemnymi dodatkami.

Oznacza to więc, że meble laminowane są doskonałym wyborem do każdego wnętrza — dzięki szerokiej gamie kolorystycznej tego materiału jesteśmy w stanie dobrać taki odcień, który będzie idealnie wpasowywał się w naszą przestrzeń. W zależności od tego, czego oczekujemy, możemy wybrać gotowe już zestawy mebli lub zdecydować się na stworzenie ich na wymiar.

Podsumowanie

Dąb lancelot to idealny wybór dla osób, które uwielbiają efekt drewna we wnętrzach, ale nie chcą narażać się na tak duży wydatek, jakim jest zakup litego drewna. Nie dość, że dąb to materiał bardzo wytrzymały, to nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co zdecydowanie ułatwia codzienne użytkowanie. Nie trzeba się także ograniczać do konkretnego stylu, ponieważ dąb lancelot świetnie sprawdzi się w większości z nich — a to wszystko dzięki ciepłej i miodowej kolorystyce. Pokochają go szczególnie zwolennicy drewna, ze względu na widoczne i szczegółowe ślady ręcznej obróbki. Możemy go wykorzystać w prawie każdym pomieszczeniu w naszym domu, zarówno w formie mebli lub lameli ściennych, jak i blatów.

Powiązane wpisy

Zostaw komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.