Autor:

Materace wykonane z najżywszej jakości materiałów

Na samym początku zajmijmy się tym, co w materacu jest najważniejsze, a więc nad jego wypełnieniem. To od niego zależy komfort naszego snu, a także zdrowie naszego kręgosłupa, dlatego warto na chwilę zastanowić się, czym charakteryzują się najczęściej spotykane na rynku rodzaje materacy.

Materace sprężynowe (kieszeniowe)

Tego rodzaju materace wielu z nas kojarzą się z dobrze znanymi tapczanami i wersalkami z ubiegłego wieku. Jednak współczesne materace sprężynowe nie mają wiele z nimi wspólnego. Sprężyny znajdują się w osobnych kieszeniach, dzięki czemu nie przemieszczają się i nie odkształcają, a każda z nich może pracować samodzielnie. Dzięki takiej budowie zapewniają wiele punktów podparcia dla nóg, bioder i kręgosłupa, a dodatkowo niektóre modele posiadają widoczne strefy zagęszczenia sprężyn w okolicy barków i ramion. Sprężyny wraz z natężeniem ciała na materac uginają się poziomo, przez co, gdy na nim siądziemy, szybko się zapadnie. Jednak podczas snu, gdy ciężar naszego ciała będzie rozłożony na większej powierzchni, materac bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.

Materace lateksowe

Materace lateksowe cechuje duża elastyczność, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu ciała podczas snu, a następnie wracają do swojego pierwotnego kształtu. Tego rodzaju materace są bardzo trwałe i wytrzymałe, a ich wysoka przepuszczalność ułatwia cyrkulację powietrza. Materace lateksowe to idealny wybór dla alergików i małych dzieci, ponieważ lateks wykazuje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Jednak, w przeciwieństwie do materacy sprężynowych, cieńsze modele materacy lateksowych mogą nie zapewnić nam odpowiedniego wgłębienia w okolicy ramion i bioder w trakcie snu.

Materace piankowe

Wybierając materace piankowe, najlepiej sięgnąć po najbardziej zaawansowane technologicznie produkty wykonane z pianki termoelastycznej, które zwiększają swoją elastyczność pod wpływem temperatury. Dzięki temu podczas snu materac przejmuje ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu. Takie materace są lekkie i zapewniają bardzo dobrą wentylację, dzięki czemu będą idealne dla osób, które cenią najwyższej jakości materiały i ogromną wygodę podczas snu.

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

Równie istotnym parametrem materaca, który zadba o zdrowy i komfortowy sen, jest jego twardość. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że materac powinien być twardy, a dzięki temu był również wytrzymały na użytkowanie przez długie lata. Obecne materace nie powinny być ani za twarde, ani za miękki. Co to oznacza? Wybierając idealny materac dla siebie, zwróćmy uwagę na jego oznaczenie. Materace o twardości H1 przeznaczone są dla osób, które ważą mniej niż 60 kg, dlatego to właśnie one często wybierane są do łóżek dzieci i niemowląt. Produkty o twardości H2 stworzone są dla osób o wadze od 60 do 80 kg, H3 dla osób ważących od 80 do 100 kg, zaś te o twardości H4 dla wagi powyżej 100 kg. Z kolei długość materaca powinna wynosić 20 cm więcej niż nasz wzrost.

Dobierając odpowiednią twardość materaca, powinniśmy także wziąć pod uwagę pozycję, którą najczęściej przyjmujemy podczas snu. Dla osób lubiących spać na plecach lub na brzuchu wybierzmy nieco twardsze materace, ponieważ wówczas ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Z kolei tym, którzy preferują spanie na boku, przyda się bardziej miękki i elastyczny materac, który silniej zagłębi się w okolicy bioder i ramion, dzięki czemu kręgosłup przyjmie pozycję jak najbardziej przybliżoną do linii prostej.

Materace ze strefami twardości – czy warto je kupić?

Na rynku dostępne są także materace, które posiadają kilka stref twardości. Dlatego też znajdziemy materace 1-, 3-, 5- i 7-strefowa, które mają za zadania zapewnić podparcie odpowiednio dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Choć rozwiązanie to brzmi naprawdę obiecująco, to przewidziane jest dla osób o średniej budowie ciała i sprawdza się najlepiej wtedy, gdy nie zmieniają zbyt często pozycji w trakcie snu.

Materac do łóżka dla par — jeden czy dwa?

W przypadku materacy dla par mamy dwie opcje: wybrać dwa różne materace albo jeden przeznaczany na podwójne łóżko. W przypadku dwóch materacy mamy możliwość dostosować ich indywidualnie do potrzeb każdego z partnerów. Należy jednak pamiętać, aby oba materace miały tę samą długość i pokrowiec. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że na złączeniu materacy powstanie szczelina, które może dawać poczucie dyskomfortu podczas snu. Mimo to będzie to dobry wybór, jeśli różnica w budowie ciał partnerów jest znaczna.

Z drugiej strony, możemy poszukać odpowiednio elastycznego materaca przeznaczonego specjalnie na łóżka małżeńskie. Najwyższej klasy materace tego typu korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu zapewnią komfortowy sen obojgu partnerom, ponieważ nie odczujemy na nich różnicy w obciążeniu obu części materaca, a nawet delikatnych ruchów podczas snu.

Meble młodzieżowe – jaki materac dla nastolatka?

Sen jest niezwykle istotny dla dzieci, które cały czas rosną i się rozwijają. Źle dobrany materac może prowadzić do wad postawy lub nasilania się już istniejących problemów z kręgosłupem. Aby zapewnić dziecku najlepsze podparcie dla ciała, sięgnijmy po materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowej. Dla dorastających nastolatków równie dobre będą materace dwustronne o różnym stopniu twardości, które wraz ze zmianą wagi i wzrostu dziecka zapewnią odpowiednie oparcie dla ciała, zapewniając zdrowy sen i regenerację. Jeśli chodzi o twardość materaca, to wybierzmy go spośród czerech poziomów twardości, o których pisaliśmy wyżej. Najlepiej wybierzmy materace o długości 200 cm, dzięki czemu nie będziemy musieli go wymienić, gdy dziecko urośnie. Według ekspertów jedna osoba w czasie snu potrzebuje około 60 cm przestrzeni, a zatem wybierzmy materace o wymiarach 80x200 cm lub nawet 90x200 cm.

Materac tani czy drogi?

Jeśli chcemy zapewnić sobie odpowiednią jakość snu, warto nieco więcej zainwestować w zakup odpowiedniego materaca. Jego cena będzie tym wyższa im z lepszej jakości materiałów został wykonany i jakie wykazują właściwości. A zatem materace wykonane ze zwykłej pianki poliuretanowej czy te z mniejszą ilością sprężyn, będą zdecydowanie tańsze niż wysokiej jakości materace z lateksu i pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej oraz te z większą ilością sprężyn. Jednak to właśnie te drugie zapewnią nam lepsze oparcie poszczególnych części ciała i dostosują się do jego kształtu w trakcie snu. Wybór materaca to bardzo istotna kwestia, dlatego też nie powinniśmy na nich oszczędzać, a wybrać modele jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Materace medyczne nie tylko dla osób z problemami kręgosłupa

Na rynku znajdziemy też specjalistyczne materace, które oznaczone są jako produkty medyczne. Są one dokładnie testowane i badane pod kątem poprawy zdrowia, dlatego też przeznaczone są przede wszystkim dla osób w okresie rekonwalescencji po chorobie czy operacji. Dzięki specjalnej budowie materacy medycznych osoby te szybciej powracają do zdrowia. Niemniej jednak materace medyczne to także oferta dla tych osób, które dbają o zdrowie i mają świadomość tego, jak duże znacznie ma w życiu sen. Takie materace przydadzą są także w profilaktyce wad rozwoju układu mięśniowo-kostnego, a zatem mogą być używane przez dzieci w okresie dojrzewania.

Wybierzmy odpowiedni pokrowiec na materac

Wybierając pokrowiec na materac, które podwyższą jakość naszego snu i zdrowia, zdecydowanie unikajmy modeli lato-zima, ponieważ najczęściej są one pikowane wełną, a to z kolei sprawia, że mogą kurczyć się i rozciągać podczas zmiany temperatury. Co więcej, takie pokrowce trudno zachować w czystości, ponieważ nie nadają się do prania, przez co zdecydowanie powinni unikać go alergicy. Dobrze zaprojektowany pokrowiec powinien zwiększać prozdrowotne właściwości materaca oraz chronić jego wnętrze przed uszkodzeniem. Sięgnijmy zatem po najwyższej jakości pokrowce, które można prać w pralce, najlepiej wykonane z syntetycznych i naturalnych włókien odpornych na zniszczenie. Nowoczesne pokrowce na materace zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i absorbują wilgoć, a także zapobiegają rozwojowi roztoczy i grzybów oraz nie uczulają.

Podsumowanie

Zdrowy, komfortowy sen pozwala nam na regenerację, dlatego warto odpowiednio zadbać o wygodne łóżko i odpowiedni materac. Wybierając materac idealny dla siebie, musimy wziąć pod uwagę jego wymiary i materiały, z których został wykonany. Na rynku dostaniemy materace sprężynowe, lateksowe i piankowe, z których każdy ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Powinniśmy także dobrać odpowiednią twardość materaca w zależności od naszej wagi i wzrostu. Równie istotny będzie dobór materacy dla alergików czy osób z dolegliwościami kręgosłupa. We wszystkich przypadkach nie powinniśmy bagatelizować wyboru materaca, bo to od niego w dużej mierze będzie zależała jakość naszego życia.

Powiązane wpisy

Zostaw komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.