Rustykalny dąb artisan — wszystko, co musisz wiedzieć

Autor:       Materiały meblowe  Komentarze 0

Dąb artisan, czyli uniwersalność!

Jest to rodzaj materiału, który nie jest przypisany do wnętrz wykonywanych w konkretnym stylu. Świetnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniu wykonanym w duchu nowoczesności, jak i klasyki. Od jakiegoś czasu jest to jeden z najpopularniejszych materiałów, na który decydują się osoby wykańczające mieszkanie. Spowodowane jest to tym, że kolorystyka dębu artisan to odcienie beżu z widocznymi słojami. Dzięki temu doskonale współgra zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi kolorami. Jednak najlepiej komponuje się z czernią, antracytem oraz szarością.

Charakterystyka

Jest to rodzaj płyty laminowanej, która jest plankowana, o pełnym i wyrazistym usłojeniu. Jej kolor jest jasny, przypominający nieco naturalny kolor dębowego drewna. Jeśli chodzi o trwałość, na pewno jest ona odporna na zmiany temperatur — nie ulega zniszczeniu zarówno na słońcu, jak i podczas chłodniejszych dni. Zatem nie musimy się martwić o kruchość materiału i jego specjalne traktowanie!

Wykorzystanie

Materiał ten najlepiej sprawdza się do wykonywania powierzchni płaskich, takich jak fronty, blaty, ścianki przyblatowe czy obrzeża. Oznacza to, że jest to materiał, który idealnie sprawdzi się w kuchni, salonie, a nawet łazience. Nie ograniczają nas żadne konkretne wymogi ze względu na wyżej wspomnianą uniwersalność oraz trwałość. Z dębu można wykonać szafę, lamele na ścianie czy blat roboczy w kuchni.

Zalety płyt laminowanych

Płyty laminowane są odporne na tłuste opary, przez co idealnie sprawdzą się w kuchni. Jest to materiał bardzo odporny na wszelkie uderzenia, zadrapania itp. Nie trzeba używać specjalnej chemii ani specjalnie o nie dbać. Dodatkowym atutem jest fakt, że na płytach laminowanych nie osadza się kurz. Wynika to z tego, że na ich powierzchni nie tworzą się ładunki elektrostatyczne.

Jest to również tańszy zamiennik materiałów takich jak drewno. Ze względu na wysokie ceny naturalnego surowca, coraz więcej ludzi decyduje się na użycie w swoim wnętrzu tańszej opcji.

Wady płyt laminowanych

Płyty laminowane są trwałym materiałem, ale w miejscach, gdzie ich brzegi nie zostały zabezpieczone, nie są odporne na działanie wilgoci. W takich sytuacjach płyta najczęściej zaczyna „puchnąć”: pojawiają się wybrzuszenia i odkształcenia.

Z płyt laminowanych można tworzyć jedynie proste formy, pozbawione zdobień czy zaokrągleń. Jest to w pewnym sensie ograniczenie dla osób projektujących meble.

Pielęgnacja

Pomimo tego, że nie jest to najbardziej wymagający materiał używany podczas aranżacji wnętrz, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim do konserwacji płyt laminowanych używamy delikatnie zwilżonej ściereczki — ma być wilgotna, a nie mokra, ponieważ inaczej w miejscach, gdzie płyta była gorzej zabezpieczona, mogą powstać wybrzuszenia. Do nieco trudniejszych zabrudzeń należy przygotować roztwór wody z płynem do naczyń i miękką ściereczką starać się zetrzeć blaty. Nie należy stosować żadnych środków silnie czyszczących (np. rozpuszczalników) ani nabłyszczających, ze względu na właściwości płyty.

Cena dębu artisan

Tak jak już wyżej wspominaliśmy, płyty laminowane są zdecydowanie tańszą opcją w porównaniu z surowcami naturalnymi, takimi jak drewno. W sklepie budowlanym za blat kuchenny laminowany dąb artisan o długości ponad 3 m i grubości ok. 40 mm zapłacimy około 360 zł. Wszystko zależy od tego, jakie wymiary będzie miał nasz blat oraz w jakim sklepie zdecydujemy się zrobić zakupy

Do jakiego stylu pasuje?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, w przypadku wyboru dębu artisan nie musimy decydować się na konkretny styl, natomiast najlepiej komponuje się on we wnętrzach industrialnych. Wynika to z wykorzystywanej tam surowej i neutralnej kolorystyki, co pozwala na kontrastowanie z odcieniami beżu. Oprócz koloru, ważne są tutaj także tekstury i materiały. Należy pamiętać, że styl industrialny dzieli się też na poszczególne wydania — to bardziej nowoczesne oraz tradycyjne i chłodne.

Styl industrialny

Skoro już jesteśmy przy stylu, to czym tak naprawdę są wnętrza industrialne? Przede wszystkim charakteryzuje je duża ilość wolnej przestrzeni. Nie oznacza to, że do tego typu mieszkania potrzebujemy ogromnego metrażu — taki efekt możemy uzyskać nawet w małych pomieszczeniach. Najważniejsze są proporcje i światło, które odgrywa tutaj znaczącą rolę. Najlepiej żeby było to światło dzienne, ale za pomocą punktów świetlnych w środku również jesteśmy w stanie stworzyć industrialne wnętrze!

Możemy wyróżnić dwa typy tego stylu: ten bardziej klasyczny, czyli surowy i nieco radykalny oraz nowoczesny, który jest tą bardziej przytulną wersją.

Klasyczny styl industrialny

To styl opierający się na neutralnych barwach i surowym wykończeniu, w którym ograniczamy do minimum wszelkie dodatki i upiększenia. Idealnie komponuje się z czernią, bielą, szarością oraz cegłą — tą najbardziej naturalną i nieidealną, pozbawioną wszelkich obróbek. Istotną rolę odgrywają różne połączenia tekstur — rozpoczynając od lśniącego i śliskiego szkła, kończąc na matowych, metalowych elementach. Nie ma tutaj ograniczeń również w zakresie drewna, właśnie dlatego dąb artisan świetnie wpasuje się w klimat industrialny.

Nowoczesny styl industrialny

W tym wypadku możemy połączyć surowe wykończenie z elementami przytulnymi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które do posiadania industrialnego mieszkania zniechęca mała ilość przytulnych elementów. Wcale nie musimy aranżować przestrzeni stricte w surowym stylu — możemy eksperymentować z dodatkami takimi jak welurowa kanapa w kontrastujących kolorach czy puszysty dywan na środku pokoju. Najważniejsze, by nie przesadzać z ilością dodatków i starać się znaleźć równowagę pomiędzy tymi elementami.

Idealne dodatki

Zastanawiasz się, z czym można połączyć dąb artisan? Opcji jest wiele, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Może zacznijmy od metalowych dodatków — może to być regał albo stolik kawowy. Ważne, aby łączyć przeróżne struktury! Ciekawą opcją jest także wykonanie stelażu regału z ciemnego metalu, a półki przygotować właśnie z dębu artisan. A mówią, że idealne połączenia nie istnieją…

Kolejną rzeczą, która idealnie współgra z tym materiałem, to wszelkiego rodzaju roślinność. Decydując się na rośliny, ocieplamy nasze wnętrze i co więcej, dodajemy dobrze kontrastujące dodatki. Nie ma wnętrz, do których nie pasują piękne i zadbane rośliny! W przypadku decydowania się na dodanie kwiatów domowych, warto wziąć pod uwagę te masywniejsze i większe, które pozwolą na naturalne zajęcie przestrzeni. Dobrze jest wprowadzić także inne dodatki pochodzenia naturalnego, takie jak wiszący wianek z suszonych ziół i traw — wszystko to, co surowe!

Dodatkowo, warto ograniczyć wszelkie niepotrzebne rzeczy do zera. Dąb artisan jest piękny w swojej prostocie i zbędnym jest zakrywanie obrusem oraz dodatkami całego stołu wykonanego z tego materiału . W ten sposób odbieramy mu cały urok, a jego unikatowość zostaje przysłonięta „upiększaczami”, które w tym momencie działają na niekorzyść.

To, co stanowi świetny dodatek do tego materiału, to…beton! W przestrzeniach, gdzie decydujemy się na użycie tego rodzaju płyty laminowanej, warto wplatać elementy betonowe. Niektórzy myślą o tym już na etapie budowy i tworzą np. jedną betonową ścianę lub imitację takiej ściany.

Stoły z dębu artisan

Dzięki trwałości i odporności na uszkodzenia, świetnie sprawdzi do wykonywania blatów użytkowych, np. do stołu. Ten rodzaj materiału świetnie sprawdzi się w stołach do jadalni, które wsparte na czarnych, metalowych nogach będą dodawać szyku i klasy do całego pomieszczenia. Dzięki widocznym, ciemnym i naturalnym słojom na blacie, czarne dodatki będą współgrać z całością. Spełniając rolę użytkową, stół jednocześnie będzie stanowił doskonały dodatek do wnętrza.

Lamele dekoracyjne

W ostatnim czasie bardzo popularnym dodatkiem do wnętrz stały się lamele ścienne. Wykonywane są z wielu rodzajów materiałów, w tym między innymi z dębu artisan. Dzięki temu, że jest on uniwersalnej kolorystyce wpadającej w odcienie beżu, świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach utrzymanych w barwach brudnej bieli, ale także w przypadku czerni czy szarości. Jest to świetny sposób na zaaranżowanie pustej ściany, dzięki czemu dodamy do pomieszczenia przytulniejszego klimatu. Mogą one stanowić dodatek na ścianie, bądź powstać jako wolnostojąca część pomieszczenia, np. w formie ścianki działowej.

Jak wykonuje się płyty laminowane?

Wykonanie płyty laminowanej wcale nie jest takie łatwe. Jest to produkt przygotowany na bazie trójwarstwowej płyty wiórowej (lub MDF), którą pokrywa się jednostronnie bądź obustronnie papierami nasyconymi żywicami termoutwardzalnymi, co daje im ostateczne wykończenie jako płaszczyzn nie wymagających dalszej obróbki.

Sam proces laminowania polega na zaprasowaniu filmu dekoracyjnego na płytę, przy jednoczesnym stworzeniu właściwej struktury.

Podsumowanie

Dąb artisan to tak naprawdę specyfikacja koloru i struktury płyty laminowanej. Jest to jeden z wielu rodzajów płyt, które mają służyć jako imitacja drewna dębowego. Stanowi zdecydowanie tańszy zamiennik naturalnych surowców, takich jak drewno, co nie oznacza, że jest gorszy! Najważniejsze, aby go umiejętnie zabezpieczyć, co ochroni płytę przed dostawaniem się wilgoci, a w efekcie do pojawiania się niedoskonałości w naszej kuchni czy salonie. Jest to dosyć uniwersalny rodzaj materiału, przez co nie ogranicza nas konkretna przestrzeń w jakiej może się znaleźć. Będzie pasował do większości stylów aranżacji, ze względu na swoje beżowe odcienie, natomiast najlepiej komponuje się w industrialnych wnętrzach. Posiada swoje wady i zalety, ale pozytywne aspekty zdecydowanie przeważają nad negatywnymi.

Powiązane wpisy

Zostaw komentarz