Fornir — czym jest, czy warto kupować meble fornirowane

Autor:       Materiały meblowe  Komentarze 0

Fornir — co to jest?

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, są to bardzo cienkie plastry drewna, które używane są głównie do produkcji mebli. Płyty fornirowe mają grubość od 0,1 mm do 3 mm i naklejane są na drewniane elementy. Jednak ostatnio fornir staje się równie popularny w budownictwie, ponieważ używany jest do tworzenia ścianek działowych.

Meble z forniru to doskonała alternatywa dla mebli z litego drewna. Pomimo jego cienkiej grubości, jest to materiał niesamowicie wytrzymały. Jest odporny na pękanie, dzięki czemu świetnie sprawdza się w naklejaniu na tańsze meble.

Przez wielu fornir mylony jest z płytą laminowaną lub okleiną — jest to natomiast błędne porównanie, ponieważ jest to w całości materiał naturalny. Nie znajdziemy tam tworzyw sztucznych, przez co jesteśmy w stanie osiągnąć w pełni naturalny, drewniany wygląd.

Fornir jest produkowany z ponad 200 rodzajów drewna, więc nie musimy ograniczać się konkretnie do jednego gatunku. Różnica będzie polegała głównie na rodzaju usłojenia — w zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, taki możemy uzyskać.

Fornir — właściwości i zastosowanie

Tak jak w przypadku innych materiałów, możemy zdecydować się na matowe, półmatowe lub połyskującego wykończenie. Najłatwiej jednak uzyskać fornir na wysoki połysk — w tym przypadku wystarczy użyć jedynie lakieru.

Fornir najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania:

  • frontów szafek — zarówno kuchennych, jak i łazienkowych,
  • stołów,
  • paneli ściennych,
  • oklein drzwi,
  • oklein parapetów.

Fornir — jakie są jego rodzaje?

Fornir możemy podzielić na dwie kategorie, które wynikają bezpośrednio z procesu jego wytwarzania. Istnieją takie rodzaje jak fornir naturalny, fornir modyfikowany oraz fornir kamienny.

Fornir naturalny

Proces jego powstawania polega na tym, że zewnętrzne warstwy drewna ścinane są na bardzo cienkie płaty. Jest on praktycznie całkowicie naturalny — piszemy „praktycznie”, ponieważ jedyną ingerencją człowieka jest etap sklejania ze sobą poszczególnych warstw. Ważne w tym procesie jest to, aby nakładać na siebie płaty po kolei — dokładnie w tej samej kolejności, co podczas ścinania — pozwoli to na zachowanie pierwotnego koloru i usłojenia.

Fornir modyfikowany

Pomimo tego, że wykonywany jest także z naturalnego drewna, podczas produkcji ingerencja człowieka jest zdecydowanie większa niż w przypadku forniru naturalnego. Proces produkcji forniru modyfikowanego polega na stałym barwieniu płatów drewna, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru i usłojenia. Najczęściej korzysta się z tej metody, gdy zależy nam na uzyskaniu postaci zbliżonej do konkretnego gatunku drzewa egzotycznego.

Fornir kamienny

W odróżnieniu od forniru naturalnego fornir kamienny stosuje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie „czystego” kamienia jest niemożliwe. Powstaje wskutek bardzo podobnego procesu co fornir naturalny, a mianowicie ścina się łupki konkretnego kamienia. Jego zastosowanie najczęściej możemy spotkać w meblach łazienkowych — czyli tam, gdzie drewno byłoby narażone na duże ilości wody.

Fornir — wady i zalety

Tak jak każdy materiał wykorzystywany do produkcji mebli czy wykańczania wnętrz, fornir również posiada swoje wady i zalety. Jest to naturalne zjawisko, ponieważ zawsze znajdziemy albo coś tańszego, albo łatwiejszego w utrzymaniu — wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Wady forniru

Jedną z głównych wad jest jego delikatność na płyny — wymaga specjalnej pielęgnacji, z której musimy wykluczyć popularną chemię dostępną w sklepach. Dodatkowo decydując się na fornir, musimy być bardzo ostrożni z wodą, ponieważ podczas zalania możemy doprowadzić do jego zniszczenia.

Kolejnym ważnym aspektem, gdy mówimy o wadach, jest cena forniru. Dla jednych będzie to cecha negatywna, dla innych pozytywna, natomiast jedno jest pewne — fornir nie jest tanim materiałem. Jest to dosyć zrozumiałe, ponieważ jest on w 100% naturalny i wykonywany z drewna, natomiast dla kogoś, komu zależy na „budżetowym” wykończeniu, nie będzie to produkt pierwszej potrzeby. Ceny forniru oscylują w granicach 100–190 zł za 1 m² — wszystko zależy od rodzaju drewna, na jaki się zdecydujemy.

Zalety forniru

Pozytywnych aspektów forniru jest zdecydowanie więcej niż tych negatywnych. Jednym z nich jest elegancki i ekskluzywny wygląd forniru — wynika to bezpośrednio z faktu, iż jest to materiał naturalny i taki też jest jego wygląd. Dodatkową zaletą jest możliwość jego łatwej modyfikacji, która nie wymaga specjalnych i skomplikowanych zabiegów.

Kolejna sprawa, czyli… uniwersalność. Fornir może być wykorzystywany do wielu typów mebli — od łóżek po blaty. Coraz częściej używany jest również do produkcji ścian w mieszkaniach czy frontów szafek.

Fornir można odnowić, a co najważniejsze — w większości przypadków jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów związanych z fornirem, to utrata głębi koloru. Możemy temu łatwo zaradzić rzeczą, którą pewnie większość z nas posiada w swoim domu, czyli kawą rozpuszczalną! Wystarczy zaparzyć mocną kawę, poczekać, aż ostygnie, i delikatnie przetrzeć powierzchnię materiału. Ważne, aby nie słodzić kawy i ostudzić ją przed użyciem.

Fornir jest dużo bardziej wytrzymały niż tradycyjna okleina laminowana. Mówiąc o wytrzymałości, chodzi konkretnie o uszkodzenia mechaniczne — płyta laminowana jest zdecydowanie bardziej podatna na takie zniszczenia niż fornir.

Fornir — jak o niego dbać?

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, fornir jest w 100% naturalny, przez co jego pielęgnacja musi opierać się na konkretnych produktach przeznaczonych stricte do tego materiału. Specjalistyczne środki czyszczące nie tylko świetnie radzą sobie z zabrudzeniami, ale również świetnie odtłuszczają powierzchnię.

Gdy zapytamy producenta o pielęgnację forniru, zapewne poleci nam miękką ściereczkę zwilżoną wodą lub ewentualnie roztworem wody z szarym mydłem. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, aby szmatka była jedynie zwilżona, a nie mokra, ponieważ gdy naniesiemy zbyt dużą ilość wody na powierzchnie fornirowane, mogą one ulec zniszczeniu.

Kolejnym aspektem jest światło — jak to w końcu wygląda? No więc spieszymy z odpowiedzią! Fornir jest bardzo wrażliwy na działanie światła, ale także ciepła. Producenci informują, aby nie zostawiać na długi czas serwetek, podkładek czy wazonów w jednym miejscu, ponieważ mogą pojawić się odbarwienia. Dodatkowo fornir jest bardzo czuły na wysokie temperatury — pomimo stosowania specjalnych lakierów z termoochroną, producenci zastrzegają, że te działają w granicach rozsądku. Oznacza to, że możemy postawić na takiej powierzchni gorący kubek, natomiast garnka już nie, a mimo wszystko polecane jest stosowanie specjalnych podkładek chroniących przed ciepłem.

Fornir a laminat

Wiele osób staje przed wyborem co wybrać — laminat czy fornir? Są to z pewnością dwa zupełnie odrębne materiały, które przede wszystkim mają jedną, najważniejszą różnicę — pochodzenie. Laminat jest wykonany z tworzyw sztucznych, które nakleja się na płytę wiórową lub MDF. Fornir natomiast jest cienkim płatem naturalnego drewna, który przyklejany jest na konkretną płytę meblową.

Kolejną różnicą jest ich wytrzymałość — laminat jest zdecydowanie mniej wymagającym materiałem niż powierzchnie fornirowane. Chodzi tu konkretnie o pielęgnację, ponieważ płyta laminowana nie wymaga specjalnego traktowania. Możemy ją czyścić popularnymi specyfikami dostępnymi w każdym sklepie. Co innego, jeśli mamy do czynienia z fornirem — tutaj musimy wyjątkowo uważać na produkty, których używamy do sprzątania takich powierzchni. Dodatkowo fornir zdecydowanie nie nadaje się do stosowania w przypadku blatów roboczych, zarówno w kuchni, jak i w łazience, ze względu na jego dużą podatność na wilgoć i zniszczenia związane ze zmianami temperatur.

Różnice widoczne są również w wyglądzie, ponieważ płyta laminowana nie przypomina niczym materiału naturalnego. Jest wyprodukowana ze sztucznych tworzyw i tak też wygląda, natomiast fornir dodaje wnętrzu elegancji i ekskluzywności.

Fornir a lite drewno

W tym wypadku stajemy przed wyborem pomiędzy dwoma materiałami naturalnymi. Mimo że oba wykonane są z drewna, zachodzą pomiędzy nimi pewne różnice. Jedną z nich jest fakt, iż powierzchnie fornirowane wykonywane są poprzez naklejanie płatów drewna na płyty meblowe. Lite drewno natomiast to nic innego jak 100% drewna w drewnie. Oznacza to, że powierzchnie czy meble wykonywane z litego drewna poddawane są jedynie obróbce, podczas której uzyskiwany jest pożądany kształt. Nie ma tutaj procesów ścinania i naklejania, jak w przypadku forniru.

Różnicą, o której należy wspomnieć, jest także cena, która znacznie różni się pomiędzy tymi dwoma materiałami. Fornir jest zdecydowanie tańszą opcją ze względu na fakt, iż naklejany jest na płyty meblowe. Natomiast lite drewno to produkty od A do Z wykonywane z drewna. Osobom, którym zależy na naturalnym wyglądzie i strukturze drewna, zdecydowanie wystarczy fornir – nie wiąże się to z tak dużym kosztem jak w przypadku litego drewna.

Do czego wykorzystywane jest lite drewno? Najczęściej producenci wykonują z niego meble, ale to nie wszystko. Można wykorzystać je także do produkcji drzwi, blatów, a nawet podłogi.

Meble z forniru — gdzie się sprawdzą

Tak jak wyżej wspominaliśmy, fornir jest bardzo podatny na zarysowania i działanie wilgoci. Pomimo swojej delikatności zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Ludzie decydują się na zastosowanie tego materiału w wielu przestrzeniach swojego domu.

Meble kuchenne fornirowane

Pomimo swojej podatności na działanie wilgoci, meble fornirowane w kuchni nie są specjalną rzadkością. Wszystko zależy od rodzaju forniru, jaki wybierzemy. Fornir naturalny będzie trochę bardziej narażony na działania np. wilgoci w kuchni, niż fornir modyfikowany. Ta różnica wynika z faktu, iż fornir modyfikowany poprzez wielorazowe barwienie jest także dodatkowo wzmacniany. Z tego względu będzie mniej podatny na czynniki zewnętrzne, takie jak stukanie, zadrapania i ewentualne odparzenia.

Meble fornirowane do salonu

Strefa salonowa jest zdecydowanie mniej narażona na działanie wilgoci i ewentualnych uszkodzeń niż strefa kuchenna. Mimo tego, iż meble fornirowane nawiązują nieco do mody sprzed kilku dekad, nie musisz obawiać się staroświeckiego wyglądu. Obecnie produkcja takich mebli znacznie różni się od tej sprzed kilkunastu lat — takie meble najczęściej wykonywane są w jasnych barwach, z matowym wykończeniem, dzięki czemu świetnie wpasują się we wnętrza w stylu skandynawskim, ale również boho. Z forniru najczęściej wykonuje się stoły, komody oraz fronty szafek.

Meble fornirowane w łazience

W przypadku zastosowania forniru w łazience stajemy przed podobnymi problemami, co w przypadku kuchni. Zastosowanie forniru w tych przestrzeniach jest możliwe, natomiast materiał ten musi zostać dokładnie i wielorazowo zabezpieczony — poprzez barwienie lub specjalne lakiery.

Podsumowanie

Zestawiając ze sobą wszystkie najważniejsze informacje, które mogłeś poznać podczas tego artykułu, morał jest prosty — jak najbardziej warto inwestować w meble fornirowane. Nie dość, że są w stanie zapewnić ponadczasowy i elegancki wygląd naszego mieszkania, to jeśli dobrze o nie dbamy, posłużą nam przez kolejne lata w nienaruszonym stanie. Warto pamiętać o specjalnej pielęgnacji takich powierzchni oraz o trafnym dopasowaniu rodzaju forniru do przestrzeni, w jakiej miałby się znaleźć. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż meble z litego drewna, natomiast sporo droższe niż płyta laminowana, która jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że laminat nigdy nie da nam naturalnego efektu, o który tak wiele osób dzisiaj zabiega.

Powiązane wpisy

Zostaw komentarz