Autor:
Kategorie: Jadalnia , Stoły

duzy_stol_do_jadalni2.jpg

 

Stoły do jadalni – wygoda i wytrzymałość to podstawa

Przed wyborem stołu warto pomyśleć o tym, jakie właściwie zadania będzie spełniać w danym domu lub mieszkaniu. Nie zawsze będzie służyć jedynie do spożywania posiłków – w niektórych sytuacjach stół może mieć przy tym wiele innych funkcji. To między innymi przestrzeń do odrabiania zadań domowych, zabawy czy rysowania, a także wykonywania obowiązków zawodowych w trakcie pracy zdalnej. Wszystko to sprawia, że często spędzamy czas przy stole jadalnianym nie tylko podczas jedzenia. Warto zatem zwrócić uwagę na funkcjonalność, wygodę, estetykę i wytrzymałość. Co istotne, meble do jadalni będą w stosunkowo dużym stopniu narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Stół może na przykład zostać przypalony gorącym garnkiem, zahaczony nożem czy widelcem, a do tego zalany herbatą czy innym gorącym napojem. Należy zatem stawiać na produkty z trwałych i mocnych materiałów, które będą bez problemu służyć domownikom przez wiele lat.

 

Rozmiar jadalni

Wybierając meble do jadalni, należy zwrócić uwagę między innymi na rozmiar pomieszczenia. Jeśli od święta potrzeby jest duży stół, a na co dzień wystarczy nam mniejsza powierzchnia, nie warto kupować mebla z ogromnym blatem. Będzie on niepraktyczny w bieżącym użytkowaniu, a przy tym może przytłaczać swoją wielkością w kontekście wystroju. Kluczowe znaczenie ma tutaj zapewnienie wygodnego poruszania się po pomieszczeniu – w tym celu pomiędzy ścianami a krzesłami należy pozostawić co najmniej 70 cm odległości.

 

Wymiary stołu – jak wybrać odpowiedni model?

Istnieje wiele sposobów na wyliczenie wielkości idealnego stołu. Według specjalistów od ergonomii do swobodnego zjedzenia posiłku potrzebna jest przestrzeń o wymiarach mniej więcej 60 na 40 cm – pierwsza z tych wartości określa szerokość, a druga głębokość. Jak jednak przekłada się na to na realne gabaryty stołów do jadalni? Wystarczy policzyć, ile osób będzie korzystało z tego mebla na co dzień. Jeśli mamy miejsce na duży mebel, można uwzględnić przy tym typową liczbę gości przy różnych uroczystościach; w przeciwnym wypadku rozsądnym rozwiązaniem będzie rozkładany stół, który sprawdzi się zarówno w standardowym użytkowaniu, jak i podczas specjalnych okazji.

 

W przypadku dwóch osób korzystających ze stołu na co dzień warto postawić na przykład na prostokątny blat o wymiarach 60 na 80 cm, kwadratowy o wielkości 80 na 80 cm lub okrągły stół o średnicy 80 cm. Sytuacja ma się podobnie w przypadku 4 osób – dla czteroosobowej rodziny sprawdzi się okrągły blat o średnicy 100 cm, kwadrat 90 na 90 cm lub prostokąt 80 na 120 cm. Ostatecznie jednak wybór powinien zależeć od potrzeb domowników, ich wieku oraz preferencji dotyczących wykorzystania tego mebla. Warto także zadbać o pewien zapas powierzchni, by móc zapewnić pełną ergonomię wszystkim osobom przy stole.

 

Stoły do jadalni – jaki kształt będzie najlepszy?

Meble do jadalni należy wybierać pod kątem dopasowania ich kształtu do układu pomieszczenia. Do jadalni na planie prostokąta wykorzystuje się zazwyczaj długie stoły o tym samym kształcie. Wnętrza kwadratowe świetnie uzupełniają za to stoły do jadalni okrągłe, które zdecydowanie sprzyjają rozmowom. Stoły kwadratowe natomiast wybiera się najczęściej w małych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na większe meble.

 

Zalety i wady stołów okrągłych

Okrągłe stoły do jadalni coraz częściej pojawiają się w domach. Są niezwykle modne i funkcjonalne, a sporym plusem zwłaszcza dla rodzin z dziećmi jest brak ostrych rogów. Warto przy tym podkreślić, że taka konstrukcja sprzyja rozwijaniu relacji dzięki możliwości prowadzenia swobodnych rozmów nawet w dużym gronie. Wszystkie osoby przy stole mają do siebie podobną odległość, co znacznie zwiększa komfort spotkań. Minusem takiego mebla jest jednak brak możliwości ustawienia go przy ścianie. Ponadto należy pamiętać, że aby stół okrągły mógł być wykorzystywany w komfortowy sposób, między nim a kolejnym elementem musi być minimum 70 cm odległości. Przez to stoły okrągłe nie nadają się do małych pomieszczeń.

 

Stoły do jadalni prostokątne – plusy i minusy

Do minusów stołów prostokątnych można zaliczyć przede wszystkim ostre rogi, które narażają użytkowników na uszkodzenia. Na tym jednak wady się w zasadzie kończą – stoły do jadalni prostokątne to tradycyjne rozwiązanie, które stale świetnie się sprawdza. Taki stół wygląda estetycznie, modnie i elegancko w każdym wnętrzu. Na uwagę zasługują również szerokie możliwości dostosowania układu pomieszczenia: prostokątny mebel można bez problemu docisnąć do ściany lub przesunąć w inne miejsce. Blat w tym kształcie sprawdza się na wszelkich rodzinnych obiadach czy uroczystych przyjęciach. Dodatkowo stoły prostokątne można zakupić z rozsuwanymi blatami, które w razie potrzeby zwiększają ich powierzchnię.

 

Kwadratowe stoły do jadalni – kiedy warto na nie postawić?

Stoły do jadalni kwadratowe są niezwykle ustawne i zapewniają bardzo dużo miejsca. Dzięki ich budowie optycznie powiększają pomieszczenie, dzięki czemu umożliwiają stworzenie pięknego, przejrzystego wnętrza. Ich ogromną zaletą jest kształt, który można dostosować do swoich potrzeb. Stół kwadratowy dobrze sprawdza się w małych jadalniach czy kuchniach, w których nie ma miejsca na okrągłe czy prostokątne blaty. Minusem takiego typu stołu jest jednak niewielka powierzchnia, która może w pewnym stopniu ograniczać ruchy użytkowników. Taka konstrukcja nie sprawdzi się najlepiej podczas rodzinnych przyjęć czy spotkań w licznym gronie.

 

Stoły do jadalni – rozmiar i kształt muszą łączyć się z odpowiednim materiałem

Po ustaleniu kształtu i wielkości warto zastanowić się także nad wyborem materiału. Powinien on spełniać wymagania dotyczące wytrzymałości i wyglądu – co istotne, dobrym pomysłem będzie postawienie na stół, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na jaką opcję postawić, by nie martwić się o stan stołu przez długie lata użytkowania?

 

Stoły do jadalni z płyty MDF

To materiał bardzo często wykorzystywany w różnego rodzaju meblach – w tym także w stołach. Płyta MDF charakteryzuje się niską wagą, bogatą ofertą kolorystyczną, przystępną ceną i przyjemnym użytkowaniem. Na uwagę zasługuje także łatwość czyszczenia: wystarczy jedynie mokra ściereczka z mikrofibry, by pozbyć się zabrudzeń. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to materiał, który wytrzyma kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat eksploatacji. Płytę MDF stosunkowo łatwo uszkodzić w trakcie codziennego użytkowania, a wszelkie mankamenty będą bardzo widoczne.

 

Drewno, czyli klasyka i wytrzymałość

Meble do jadalni z drewna to kosztowniejsza inwestycja niż produkty wykonane z płyty MDF. Stoły z tego surowca są jednak niezwykle wytrzymałe – wystarczy wybrać odpowiednie drewno, aby przez lata cieszyć się wysoką jakością i świetnym wyglądem. Najczęściej wykorzystywane opcje to dąb, jesion oraz buk. Dodatkowo w trakcie produkcji pokrywa się je specjalnymi substancjami, na przykład lakierami czy woskami, które zapewniają jeszcze większą ochronę przed uszkodzeniami, wodą czy promieniami UV. Do takich stołów nie należy jednak używać silnych detergentów – można je czyścić jedynie specjalnie dostosowanymi preparatami lub po prostu niewielką ilością wody.

 

Alternatywne materiały stołów do jadalni

Co jednak ze stołami z kamienia, metalu, szkła czy też innego typu ekskluzywnych materiałów? Takie meble do jadalni nie są zazwyczaj polecane do tego pomieszczenia ze względu na stosunkowo intensywną eksploatację stołu. Szkło i metal szybko łapie rysy, nawet podczas zwykłego, rodzinnego obiadu – wystarczy źle przesunąć sztućce czy zastawę. Kamienie wymagają z kolei sporo pracy przy sprzątaniu, jednak mogą idealnie sprawdzić się jako wyjątkowe rozwiązanie na specjalne okazje.

 

Styl pomieszczenia a wybór stołu

Meble do jadalni powinny idealnie się ze sobą komponować, aby całe pomieszczenie było utrzymane w odpowiednim klimacie. Warto zadbać o to, aby stół był dopasowany do reszty wyposażenia – najprostszym rozwiązaniem będzie wybór produktów z tej samej kolekcji lub wykonanych z podobnego materiału. Kluczowe w tym wszystkim jest utrzymanie spójnego stylu: jeśli interesuje nas skandynawski klimat, dobrym wyborem będą okrągłe stoły z jasnego drewna, z dodatkami białych elementów. Styl modernistyczny natomiast doskonale pasuje do geometrycznych kształtów w różnych kolorach – może to być na przykład stół biały lub żółty.

 

Do aranżacji glamour świetnie sprawdzą się szklane blaty bądź kamienne z wysokim połyskiem, a do pomieszczeń w stylu boho pasować będą stoły drewniane, najlepiej z projektem obejmującym celowe ślady użytkowania. Ciekawe stoły można zakupić również do rustykalnych wnętrz – w tym przypadku sprawdzą się masywne, drewniane meble lub produkty łączące różne materiały. Odpowiedni stół skutecznie podkreśla całe wnętrze i będzie perfekcyjnym miejscem do wspólnych posiłków.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

1 899,00 zł 1 708,15 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1 899,00 zł
  • Promocja!

Zostaw komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.