Autor:

meble_drewniane2.jpg

 

Meble drewniane – rodzaj drewna ma znaczenie

Warto wiedzieć, że meble wykonane z różnego rodzaju drewna odznaczają się zupełnie odmiennym wyglądem. Mowa tu nie tylko o barwie, lecz także między innymi o stopniu połysku. Przy naturalnym drewnie nie jest on bardzo wyraźny, jednak jego intensywność znacznie różni się pomiędzy materiałem z twardych drzew liściastych a produktami wykonywanymi z drzew iglastych oraz miękkich liściastych. Pewne zabiegi, takie jak na przykład woskowanie czy lakierowanie, mogą dodatkowo zmienić prezentację mebli pod tym względem. Każdy z rodzajów drewna ma również swoje unikatowe cechy, które sprawiają, że w pewnych rozwiązaniach poszczególne opcje sprawdzą się lepiej niż inne.

 

Meble drewniane najczęściej są wykonywane z drewna sosnowego – to materiał, który charakteryzuje się wysoką dostępnością, co przekłada się na niską cenę. Dąb jest trudniejszy w obróbce, przez co jest mniej powszechny, jednak stronią od niego różne szkodniki – z tego względu meble dębowe rzadziej ulegają uszkodzeniom. Alternatywy takie jak modrzew mogą z kolei odznaczać się interesującą barwą, która łączy się wysoką twardością.

 

Meble z drewna litego

Decydując się na zakup mebli drewnianych, bardzo ważne jest dokładne przeczytanie opisu konkretnego produktu – w szczególności części dotyczących materiału. Jeśli jest to faktycznie naturalne drewno, zazwyczaj możemy spotkać się ze sformułowaniem „wykonane z drewna litego”. Należy jednak mieć na uwadze, że można zakupić także meble ze sklejki czy płyty wiórowej lub meblowej.

 

Aby mieć więc pewność, że faktycznie zakupiliśmy prawdziwe meble drewniane, należy zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy litego drewna. Znalezienie różnicy między produktami z tego materiału a modelami, które są tylko oklejone cienkimi płatami drewna (tzw. fornir), jest dość łatwe. Warto kierować się jedną prostą zasadą – jeśli dany mebel wygląda z pozoru zbyt idealnie, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z prawdziwym drewnem. Przebarwienia i nieregularności są jak najbardziej pożądane. Do tego należy mieć na uwadze, że drewno jest dość ciężkie, zwłaszcza w stosunku do sklejki i innych, podobnych rozwiązań.

 

Dlaczego lite drewno jest lepszym wyborem? Głównym powodem jest wysoka wytrzymałość, która łączy się także z niepowtarzalnym stylem i ponadczasową estetyką. Deska oklejona fornirem, która ma tylko imitować naturalne drewno, nigdy nie będzie prezentować się tak atrakcyjnie i wyjątkowo. Na dodatek meble syntetyczne trzeba zwykle wymienić nawet po kilkunastu latach, bo nie są wystarczająco trwałe – z kolei meble z drewna litego mogą przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwać nawet kilka pokoleń.

 

Jak czyścić i pielęgnować meble drewniane?

O meble drewniane należy dbać bardziej niż w przypadku tych wykonanych z materiałów sztucznych. Nie jest to jednak skomplikowany proces – mimo tego warto mieć w pamięci kilka uwag, które pozwolą zachować styl, wygląd i trwałość naturalnych mebli. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieją pewne sytuacje, które mogą przyspieszyć proces starzenia się drewnianych produktów lub nawet doprowadzić do ich zniszczenia. Należy przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu z cieczami – plamy z wody, oleju, herbaty czy szczególnie wina trzeba jak najszybciej przetrzeć, aby zapobiec przebarwieniom. Przy odpowiednio szybkiej reakcji wystarczy nawet przetarcie suchą ścierką. To jednak nie jedyna zasada – oto kilka innych metod, by wydłużyć trwałość mebli drewnianych.

 

Uważaj na wysokie temperatury

Na powierzchni drewnianych mebli lepiej nie kłaść gorących naczyń lub rozpalać świeczek na źle dobranym świeczniku. Najlepszym rozwiązaniem jest podkładka pod kubek lub talerz – lub po prostu unikanie kontaktu mebli z rozgrzanymi elementami. Nie inaczej jest ze słońcem, co będzie szczególnie istotne w przypadku mebli ogrodowych. Na zewnątrz sprawdzi się na przykład parawan, dzięki któremu światło słoneczne nie będzie zbyt intensywnie działać na drewno. Warto również unikać stawiania mebli blisko kaloryfera czy kominka.

 

Odpowiednia wilgotność jest istotna

Nie zapominaj również o wilgotności pomieszczenia. Jeśli pokój z drewnianymi meblami nie jest regularnie wietrzony i zawsze jest w nim wilgotno i gorąco, powstająca para wodna może osiadać się na meblach. Wtedy materiał znacznie szybciej straci swoje właściwości.

 

Czyszczenie mebli drewnianych

W tym przypadku wystarczy pamiętać, aby ograniczać wykorzystanie wody do minimum oraz stronić od syntetycznych środków czyszczących. Najlepiej używać wosków bądź naturalnych olejów przeznaczonych do czyszczenia drewna, by przez długi czas utrzymać ochronną powłokę mebli.

 

Lakierowanie i olejowanie drewna

Lakierowanie drewna oznacza przede wszystkim zmianę jego połysku. Może być on bardziej widoczny niż pierwotnie, co potrafi wyglądać nieestetycznie, zwłaszcza przy odbijaniu światła od powierzchni. Proces lakierowania zamyka pory w litym drewnie oraz impregnuje je, sprawiając, że jest ono znacznie trwalsze i odporne na wszelkie uszkodzenia. Warto pamiętać, aby nie stosować lakierów z substancjami takimi jak alkohol czy amoniak, które mogą uszkodzić powierzchnię mebli.

 

Proces olejowania z kolei powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, o ile stan drewna nie wymaga tego częściej. Po olejowaniu meble drewniane wyglądają bardziej naturalnie, a do tego na jakiś czas kolor jest bardziej wyrazisty. Jeśli nadal widać jakieś ślady uszkodzenia, lepiej kilkukrotnie nałożyć warstwę oleju.

 

Meble drewniane – zalety i wady

Meble drewniane są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. W przeciwieństwie do ich sztucznych odpowiedników mogą bez większych problemów służyć kilkadziesiąt lat. Należy jednak mieć na uwadze, że wymaga to odpowiedniej pielęgnacji – zaimpregnowanie drewna lub okazyjne szlifowanie powierzchni pozwoli jednak utrzymać wszystkie zalety materiału przez długi czas. Co więcej, meble drewniane są naprawdę unikatowe – wynika to z charakterystyki samego drewna. Inną ważną zaletą jest zdecydowanie mniejsze przyleganie kurzu do powierzchni, co będzie szczególnie istotne dla alergików.

 

Niestety meble drewniane są o wiele droższe od produktów wykonanych ze sztucznych materiałów. Choć na dłuższą metę ich zakup może się opłacać, nadal może to być bardzo kosztowna inwestycja. Aby w ogóle mogły służyć na lata, wymagają większej pielęgnacji i ostrożności niż syntetyczne meble. Ponadto meble z drewna są również bardzo ciężkie, przez co trudno przestawiać je w domu wedle własnego uznania.

 

Mimo że meble drewniane są unikalnymi oraz uniwersalnymi produktami, przed zakupem warto przygotować się przede wszystkim na potrzebę stałego dbania o ich stan. Wysoka cena równa się w tym przypadku wysokiej jakości, jednak niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja.

 

Meble drewniane – jaki rodzaj drewna wybrać?

Wybór mebla drewnianego może się z pozoru wybrać prosty, chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na tę decyzję. To między innymi rodzaj drewna, kolor oraz styl wykonania. Jest wiele rodzajów drewna, z których można wykonać piękne meble drewniane – niektóre są twardsze, inne mają ciekawsze barwy, a jeszcze inne są tańsze ze względu na większą dostępność. Drewno może być również specjalnie bielone, postarzane albo pozostawione w najbardziej naturalnej formie. Tutaj wybór jest wyłącznie estetyczny, bo ani bielenie, ani postarzanie, nie zmieniają jakości drewna, a jedynie nieco zmieniają jego barwę. To ma z kolei duże znaczenie w wybieraniu mebli drewnianych pod konkretny styl, na przykład prowansalski, gdzie efekt „starego” drewna jest bardzo mile widziany.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli drewnianych?

Stawiając na zakup mebli drewnianych, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które sprawią, że produkty te będą mogły służyć latami. Przede wszystkim zawsze należy sprawdzić wszelkie pęknięcia – z upływem czasu nawet mała szpara może zacząć się stopniowo powiększać, aż do załamania mebla. Inną istotną kwestią jest stabilność: producenci mogą zawyżać cenę tylko ze względu na materiał wykonania, a jakość może okazać się niewystarczająca. Dlatego lepiej najpierw upewnić się, czy mebel jest równy, porządnie wykonany i czy poza ładnym wyglądem będzie funkcjonalny na co dzień.

 

Szczególnie należy uważać przy zakupach online. Na zdjęciach ciężko będzie przede wszystkim odróżnić naturalny materiał od alternatywnych rozwiązań. Z tego względu konieczne jest dokładne zapoznanie się z opisem – warto przy tym stawiać wyłącznie na rzetelne sklepy, które udostępniają dokładne opisy proponowanych produktów i cieszą się zaufaniem ze strony klientów.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

267,00 zł 240,17 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 267,00 zł
  • Promocja!

Zostaw komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.